Bydlení v jurtě

Bydlení

Spousta lidí si pod slovem jurta vybaví obydlí, které je kruhového tvaru. Nejčastěji v něm bydlí lidé, kteří žijí převážně v Mongolsku. V dnešní době už je ale všemu jinak. Jurty se totiž stávají běžnou volbou i v jiných zemích. Česko dokonce není výjimkou.
Tento typ obydlí přitahuje zájemce zejména proto, že má osobitý vzhled. Cena je dostupná, materiály jsou přírodní a stěhování je více než snadné. Má také příchuť soukromí a přináší život bez břemene velké hypotéky. Něco takového může velká spousta lidí ocenit.
mongolsko jurty
Jurty se nejvíce staví z materiálů, které jsou přírodní a hlavně recyklovatelné. Ke stavbě dokonce není potřeba stavební povolení. Poskytuje okolo 50 m^2 plochy, která je obytná. Místo v kruhu je možné využít mnohem efektivnější, než u běžných domů. U některých lidí dokonce kruhový tvar vzbuzuje magický pocit. V Mongolsku se do jedné juty vleze jedna rodina s pěti dětmi. Lze ji vytopit snadno a jednoduše kamny. Není ani žádný problém do ní zavést elektřinu i vodu.
jurta mongolsko
Je samozřejmě potřeba myslet na to, že v Česku je mnohem vyšší vlhkost. Tato vlhkost může negativně působit na materiály. Je sice pravda, že dřevěná konstrukce vydrží dlouho, ale je potřeba se o ni starat. Problém ale může nastat taky u plachet. Ty je potřeba alespoň 2x ročně naimpregnovat. Plachty je ale potřeba co tři roky měnit. V zimě je potřeba udržovat oheň a v létě zase větrat.
Jurty, které se nachází v Mongolsku, se dají stavět na zem. V Česku je ale zapotřebí stavět na dřevěnou podlážku, která izoluje nejen před chladem ale také vlhkostí.
Je potřeba také zvážit, odkud se má čerpat energie a jak naložit s opadem. Jurtu může velmi vhodně doplnit toaleta, která bude kompostovací.
Jejich cena se nejvíce odvíjí od velikosti a také použitých materiálů. Ty menší, které nejsou izolované, stojí okolo 50 000,-. Ty, které jsou plně izolované okolo 250 000,-. Je možné postavit ji svépomocí i na zakázku. Záleží zcela na vás.