Existuje-li disciplína, ve které náš národ vyniká, tak je domácí amatérské kutilství. Minimálně v každé rodině je možné identifikovat jednoho takového člověka, které celé dny jen sedí zavřený ve své dílně a něco opravuje, případně vynalézá. Koupit takovému jedinci dárek je velice jednoduché. Obvykle postačí sada šroubováků, pilník nebo nová bruska. Kdo však chce svému domácímu kutilovi udělat opravdu velkou radost, ten mu pořídí vlastní 3D tiskárnu. S její pomoci je totiž možné vyrobit lehce a rychle takřka cokoliv.
A k čemu vůbec takové 3D tisknutí je? Ono, záleží na každém, co si chce vyrobit. U koumáka to bude nejspíše nějaká potřebná součástka, která je špatně k sehnání nebo není možné čekat, než přijde poštou. Nutno podotknout, že takto se dají dělat hlavně plastové věci, nikoliv kokové. To by stálo miliony a na domácí 3D tiskárně by bylo prakticky nemožné to vyrobit. Jinak lze čistě hypoteticky takovýmto způsobem vytvořit takřka cokoliv. Vědcům se dokonce podařilo „vytisknout“ i některé orgány a jedna nejmenovaná firma dokonce plánuje takto budovat domky pro bezdomovce. Zatím to je tedy projekt ve fázi příprav.
Vyplatí se
Otázka je, jestli se taková mašinku vůbec vyplatí v domácnosti mít. Co se týče provozních nákladů, tak odpověď je jednoznačně ano. Spotřeba je podobná asi jako klasického stolního počítače nebo menší televize, tedy poměrně malá. Co se týče samotné ceny výrobku, tak už tak lidová není. Cena nejlevnějších typů se pohybuje okolo patnácti tisíc korun, což není zrovna málo. A to je pořád jen startovní cena. Lepší modely se prodávají za daleko větší peníze. Ty však nejsou určeny do běžné amatérské dílny, ale do firemní provozovny, kde si na sebe dokáže vydělat. V kutilské dílně taky nebude 3D tiskárna pouze na ozdobu, ale je zbytečné do ní investovat více, než je nezbytné nutné. Stačí koupit pouze základní model, který je více než dostatečný.