Díky internetu ubývá čtenářů a to bohužel především mezi mladými lidmi. Je to daň za pokrok. Je to určitě veliká škoda a určitě by stálo za to, aby ministerstvo školství vypracovali projekty, které by podporovali četbu mezi mladými lidmi a dětmi a díky kterým by kniha byla zase atraktivní.
Nicméně i přes tuto smutnou bilanci zůstávají Češi zdatní čtenáři a ročně vychází skutečně velké množství knih.
Knihy jsou bohužel poměrně nákladné. Není tedy nijak překvapivé, že mnozí lidé chodí do knihoven. Je to mnohem levnější, členský příspěvek do knihovny je poměrně nízký. Určitou poměrně levnější alternativou mohou být elektronické knihy, které můžete číst na mobilu, tabletu nebo čtečce. Dalším zajímavým knižním formátem jsou pak nepochybně audioknihy, tedy načtené knihy. Jejich nespornou výhodou je, že jsou vhodné třeba také pro lidi slabozraké či nevidomé. Ale je určitě výhodou například pracovat a paralelně poslouchat literaturu. Samozřejmě mnozí lidé namítnou, že čtení jako takové poslech nenahradí, ale zajisté se shodneme v tom, že raději knihu poslouchat, než se pro nedostatek času k literatuře vůbec nedostat.
I přesto, že chodíme do knihoven, některé knihy chceme doma prostě mít. K některým spisovatelům máme citovou vazbu a chceme je mít doma.
Kde hledat knižní inspiraci?
Kde hledat inspiraci? Na internetových stránkách knižních e-shopů si sice můžeme přečíst stručnou anotaci ke knihám, která dokáže navnadit, ale je to takové nemastné neslané.
Naštěstí na internetu najdeme hned několik webových stránek, na kterých se můžeme seznámit s obsahy knih a kromě obsahů knih najdeme také četné recenze čtenářů, které Vám pomohou udělat si na knihu názor a pomoci Vám v rozhodování, zda knihu koupit či nekoupit.
Nejznámější webové stránky, kde se můžete seznámit s literaturou, jsou nepochybně například tyto: Československá bibliografická databáze nebo Databáze knih.